TECHnologie

Woda spod ziemi

Od początku istnienia naszej cywilizacji wiadome było, każdy człowiek potrzebuje wody, aby zaspokajać swoje podstawowe potrzeby. Standard życia, w jakim na co dzień egzystujemy pozwala nam wypracować sobie pewne nieprzekraczalne normy, według których żyjemy. Jedną z tych norm jest bieżąca woda, której używamy nie tylko do przetrwania ale nierzadko także do zabawy i sportu. Jak jednak można do niej się dostać i jak wygląda wiercenie studni głębinowych? Spróbujemy odpowiedzieć na to frapujące pytanie.

Rodzaje studni i korzystne rozwiązanie  

Aby uzyskać bieżącą wodę z własnego źródła możemy skorzystać z różnych rodzajów studni. (Zobacz tutaj) Najczęściej budowane są trzy typy: kręgowe, abisyńskie i głębinowe. Dwa pierwsze sposoby mają swoje określone cechy, które sprawiają, że tem sposób podłączenia nas do wody wygląda atrakcyjnie, jednak to studnia głębinowa zasługuje na największe uznanie. Posłuchajcie dlaczego. 

Głębokie odwierty sposobem na dobre życie 

Wiercenie studni głębinowych to proces, który może przynieść same korzyści. W warunkach przydomowych to najwydajniejsza rozwiązanie, które nieco przypomina budowę studni abisyńskiej.  Prace przy takiej studni polegają na wprowadzeniu w podłoże rury osłonowej, a następnie umieszczenie w niej filtra który ma za zadanie zagłębić się w warstwie wodnonośnej. Na końcu pracy związanej z budowaniem naszej studni należy wprowadzić przewód z pompą głębinową, która ma za zadanie podnosić wydajność instalacji. Ta studnia jest w stanie czerpać wodę nawet z kilkudziesięciu metrów. 

Koszty i pozwolenie na wiercenie studni głębinowej 

W przypadku finansowym studnia głębinowa wypada nieco drożej niż pozostałe 2 typy. Jednak opłacalność, jaka wiąże się z zainwestowaniem w ten typ doprowadzania wody sprawia, że możemy być pewni zwrotu kosztów inwestycyjni. Pozwolenie na budowę takiej studni zależy od tego, na jaki rodzaj studni się zdecydujemy. Jeśli będzie to zbiornik o pojemności do 30 m i wydajności nie przekraczającej 5m sześciennych wtedy wówczas nie potrzebujemy pozwolenia.

Korzyści płynąc z posiadania własnej studni to nie tylko niższy rachunek, ale także pewność, że to, co pijemy jest zdrowe i pochodzi z pewnego źródła. Warto zainwestować w budowę studni głębinowej, bowiem ten rodzaj daje nam gwarancję najwyższej wydajności.  

Geofizyka