TECHnologie

Tuner telewizji cyfrowej — jaki wybrać?

W dzisiejszych czasach telewizja analogowa już od dawna nie jest stosowana, ponieważ jest przeżytkiem historii i wraz z rozwojem technologii świat telewizyjny masowo przeszedł na odbiór cyfrowy. Właśnie dlatego koniecznym stało się wyposażenie swojego odbiornika telewizyjnego w tuner sygnału cyfrowego.

Tuner telewizji cyfrowej to urządzenie umożliwiające naszemu telewizorowi odbiór sygnału cyfrowego. Praktycznie niemal wszystkie nowe modele telewizorów posiadają wbudowany już tuner cyfrowy, natomiast każdy, kto posiada starszy model telewizora koniecznie musi doposażyć się w specjalny tuner, jakim jest niewielki dekoder DVB-T.

Jednym z najważniejszych parametrów w kwestii wyboru dekodera jest kodowanie. Każdy tuner powinien obsługiwać kodowanie MPEG-4. Istnieją jednak modele telewizorów obsługujące kodowanie MPEG-2, które najczęściej są modelami pochodzącymi z zagranicy. W takim wypadku istotne jest wyposażenie się w odpowiedni dekoder DVB-T.

Kolejnym istotnym aspektem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę są złącza wbudowane w dekoder DVB-T oraz telewizor. Najważniejsze jest to, aby dopasować je do siebie, ponieważ w innym wypadku dekoder i telewizor nie będą poprawnie współdziałać. Istnieją trzy rodzaje złączy. Należą do nich:

  • SCART — złącze analogowe wbudowane w starsze modele telewizorów, odpowiadające za przesył dźwięku i obrazu
  • HDMI — jedno z podstawowych złącz, jakie zawierają nowoczesne modele telewizorów, które dostosowane jest do przesyłu sygnału cyfrowego
  • Component Video — złącze analogowe odpowiedzialne za przesył obrazu w popularnej rozdzielczości HD w niezbyt dobrej jakości.

Każdy, kto prócz oglądania telewizji we wspaniałej jakości uwielbia wysoką jakość dźwięku zadowoli się dekoderem DVB-T, wyposażonym w dodatkowe złącza odpowiedzialne za cyfrową dystrybucję dźwięku. Gniazda, jakie można spotkać w tunerach telewizji cyfrowej to RCA, Chinch oraz Jack.

  • RCA — inaczej RCA chinch (S/PDIF) jest odpowiedzialny za cyfrowy przesył danych audio w dobrej jakości
  • Chinch — złącze danych analogowych audio, złożone z dwóch kanałów — lewego i prawego.
  • Jack — złącze analogowe, odpowiedzialne za przesył danych audio w jakości lepszej niż Chinch

Obecnie najczęściej stosowanym standardem dla tunerów jest DVB-T, ale w nowszych modelach telewizorów można spotkać również standardy takie jak DVB-T2, który nadaje telewizję naziemnie w postaci skompresowanych danych multimedialnych, DVB-C/C2, czyli standard telewizji kablowej czy DVB-H znany jako standard cyfrowej telewizji mobilnej.