Jednym z najmodniejszych ostatnio słów jest ekologia. Na całym świecie media publiczne i prywatne prześcigają się w przeprowadzaniu kampanii na rzecz edukacji ekologicznej. Segregacja śmieci, oszczędność energii elektrycznej i wody oraz alternatywne źródła ich pozyskiwania to gorące tematy ostatnich miesięcy. Dużo mówi się zwłaszcza o odnawialnych źródłach energii. Przy ociepleniu klimatu nie możemy jednak zapomnieć o wodzie, która jest niezbędna do życia, a której zaczyna coraz częściej brakować zwłaszcza w okresie letnim. Susze sprawiają, że zmniejsza się ilość plonów a żywność drożeje. Gdyby jednak znaleźć alternatywę dla źródła wody pitnej i gospodarczej, tak jak znaleziono ją dla energii elektrycznej, problem zostałby przynajmniej częściowo rozwiązany.
Rozwiązanie jest prostsze niż się wydaje
Jeszcze trzydzieści lat temu większość gospodarstw na wsi korzystała wyłącznie z wody dostarczanej przez studnie. Służyła ona do picia dla ludzi i zwierząt oraz do podlewania roślin, gdy było to potrzebne. Taką wodę czerpało się za darmo i często była bardzo dobrej jakości. Studnie głębinowe dostarczały wodę bogatą w mikroelementy, czystą i orzeźwiającą. Niestety wygoda sprawiła, że większość z tych studni popadła w zapomnienie. Część z nich została wręcz zniszczona. Warto jednak zastanowić się, czy powrót do korzystania ze studni nie okaże się praktycznym rozwiązaniem na problemy z niedoborem wody.

Co należy zrobić zanim przystąpi się do budowy studni?
Przede wszystkim należy znaleźć miejsce, gdzie znajduje się żyła wodna. Można tutaj skorzystać z pomocy różdżkarza lub bardziej nowoczesnej metody sejsmicznej. Ważne jest również, aby przeprowadzić badania gruntu, które dadzą nam informację, czy to miejsce nadaje się do kopania. Lepiej nie ryzykować rozpoczęcia prac tylko po to, by zostać zmuszonym do ich przerwania z powodu grubej warstwy litej skały, którą napotkamy kopiąc. Warto też przeprowadzić badania gleby, które powinny też wykazać, czy nie znajdują się w niej substancje szkodliwe, na przykład pierwiastki ciężkie, mogące przedostać się do wody pitnej czyniąc ją tym samym niezdatną do użytku.
Szereg tych czynności wydaje się pracochłonny, jednak warto pamiętać, że woda, którą zapewnimy sobie dzięki studni, może stać się konieczną alternatywą dla tej dostarczanej przez wodociągi.
Artykuł przy współpracy: Geofizyka