modelarstwo

Samolot bloch mb 152

Bloch MB. 152 to francuski samolot myśliwski, który został zaprojektowany i zbudowany w 1938. Ten jednomiejscowy myśliwiec o układzie wolnonośnego dolnopłata posiada w pełni metalową, półskorupową konstrukcję, z zakrytą kabiną, która okazała się dużo lżejsza i bardziej funkcjonalna od tradycyjnej.

Samolot był próbą odpowiedzi na rozwijające się niemieckie siły powietrzne. Bloch mb 152 był jednak w stanie konkurować ze słynnymi Messerschmitami tylko na początku. Przez cały okres wojny powstało jedynie 525 samolotów tego typu, które wykorzystywane były przez dywizjony lotnicze wojsk francuskich. 

Block MB. 152 posiadał 2 działka Hispano-Suiza HS 404 kalibru 20 mm oraz 2 karabiny maszynowe MAC wz. 1934 kalibru 7,5 mm. Silnik gwiazdowy Gnôme-Rhône GR 14N25 o mocy 1100 KM pozwalał rozpędzić się do 520 km/h, gwarantując prędkość wznoszenia 10,7 m/s. Samolot był w stanie wznieść się na wysokość 10 km, a na jednym tankowaniu mógł przelecieć aż 600 km. 

Użycie w lotnictwie

Samoloty myśliwskie Bloch mb 152 po raz pierwszy wykorzystano w momencie niemieckiego ataku na Francję 10 maja 1940 roku. W przeciągu 40 dni francuscy piloci potwierdzili 146 zestrzeleń, kolejne 34 były prawdopodobne. Niestety, ponieśli też duże koszty, tracąc łącznie 47 zabitych i 46 rannych pilotów, 3 3 dostało się do niewoli.

W polskim dywizjonie myśliwskim znajdowało się łącznie 5 samolotów Bloch MB.152C1. Latało na nich w sumie 58 pilotów, którzy wyróżnili się wieloma zestrzeleniami niemieckich bombowców.

Przeczytaj: https://blog.epasjonaci.pl/kynologia/norowce/foksterier/

Modele samolotu Bloch MB. 152

Producenci modeli kolekcjonerskich nie zapomnieli o dużym wpływie samolotu Bloch MB-152 na losy wojny i zdecydowali się na stworzenie jego papierowych i plastikowych modeli do sklejania. Jest to znakomity produkt dla każdego fana militariów, który chce stworzyć sobie swoje własne muzeum z pojazdami i samolotami używanymi w trakcie II Wojny Światowej. Modele charakteryzują się wysoką jakością wykonania i dużym odwzorowaniem szczegółów, dzięki czemu dostajemy w swoje ręce niemalże kopię tego samolotu w mniejszej skali. 

Polecamy także: lornetki noktowizyjne Epasjonaci