TECHnologie

Najlepsze sposoby na poszukiwanie wody na naszych gruntach do budowy studni głębinowej

Poszukiwanie wody na naszym terenie. Czyli jak ograniczyć wydatki na nawadnianie naszych gruntów?

Zanim zdecydujemy się wybudowanie swojego prywatnego ujęcia wody, najpierw musimy sprawdzić czy nasz teren posiada odpowiednie zasoby, dzięki którym będziemy w stanie podlewać nasze uprawy. Bowiem nie wykonanie tego elementu może grozić rozczarowaniem oraz niepotrzebnym obciążeniem naszego budżetu. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że inwestycja w budowę studni głębinowej jest opłacalną, musimy zdecydować się na poszukiwanie wody na naszym terenie.

Najpopularniejsze i najlepsze metody poszukiwania wody. Próbny odwiert oraz badanie elektrooporowe gruntu


Spośród dostępnych metod na rynku istnieją dwie najpopularniejsze, które są również najczęściej stosowne do poszukiwania wody. (Zobacz więcej informacji) Pierwszą z nich jest tworzenie odwiertu próbnego. W ten sposób można sprawdzić, czy zasoby jakie posiadamy są wystarczające. Kiedy okaże się tak jest, wówczas dochodzi do rozwiercenia odwiertu próbnego i dalszych prac montażowych mających na celu budowę studni głębinowej. Drugą zaś metodą, także często stosowaną jest badanie elektrooporowe gruntu. Jest to sposób, który wymaga wprowadzenia długich kabli wgłąb powierzchni ziemi, aby sprawdzić na jakim poziomie znajduje się woda.

Opłacalność budowy studni głębinowej – oszczędność finansowa dzięki nawadnianiu swoich upraw z własnego ujścia wody


Po wykonaniu sprawdzenia poziomu wód rozpoczynają się prace przy budowie ujścia. Przede wszystkim utworzenie na tyle głębokiego odwiertu w glebie, aby dostać się do poziomu wody jaki istnieje. Woda ta później będzie pompowana, aby dostarczać nam zasobów do nawadniania trawników, grządek, szklarni, kwiatów, warzyw oraz owoców, jakie hodujemy. Własne ujęcie wody jest niesamowicie pomocne, kiedy mamy do podlewania naprawdę spory obszar. Dzięki temu nasze finanse zdecydowanie ulegną podreperowanie, bowiem rachunki za wodę właśnie zmaleją, a po jakimś czasie, kiedy budowa studni głębinowej się zwróci, wówczas będziemy mogli wydobywać wodę za darmo.

Geofizyka