TECHnologie

Na co zwrócić uwagę kupując grzałki przemysłowe?

Każdy typ przemysłu wymaga innego sprzętu grzewczego. Co więcej, często nawet urządzenia z jednej branży mogą oznaczać zakup zupełnie różnych grzałek. O wyborze właściwych produktów decyduje szereg czynników, których zdecydowanie nie wolno pomijać dla bezpieczeństwa własnego oraz swoich pracowników. Choć sklepy zawsze służą pomocą, to jednak warto mieć podstawową wiedzę w zakresie grzałek przemysłowych i wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Temperatura graniczna

Różne przemysłowe grzałki to różna temperatura graniczna. Jeśli na przykład praca urządzeń odbywa się w bardzo wysokich temperaturach, sięgających blisko 600 stopni Celsjusza, to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będa grzałki ceramiczne, które są w stanie poradzić sobie w takich warunkach. Warto jednak zwrócić uwagę, że właściwie wszystkie typy urządzeń grzewczych o przeznaczeniu przemysłowym świetnie radzą sobie w temperaturach do 300 stopni Celsjusza. 

Wymiary urządzenia

Zanim zamówisz jakiekolwiek przemysłowe grzałki, koniecznie sprawdź wymiary przestrzeni, w której planujesz umieścić urządzenie grzewcze. Podczas planowania wyposażenia zakładu przemysłowego warto zawczasu pomyśleć o miejscu na grzałkę. Jeśli zapomnisz o pozostawieniu wolnej przestrzeni na montaż urządzenia grzewczego w sprzęcie, to musisz liczyć się z późniejszymi dodatkowymi kosztami.

Typ podłączenia elektrycznego

Jest to bardzo często pomijana kwestia. Ma jednak ogromne znaczenie, ponieważ oprócz zakupu grzałki, czeka cię również podłączenie jej do posiadanego sprzętu. Warto sprawdzić, czy wybrany przez ciebie model wymaga zastosowania trzpienia, drutu w koralikach czy też może wsuwki prostej.

Warunki pracy

Nie tylko temperatura odgrywa kluczową rolę w wyborze grzałki. Równie ważne jest ogólne środowisko pracy. Nie wszystkie przemysłowe grzałki nadają się do zastosowania  zarówno w gazach, cieczach, jak i ciałach stałych. Zawsze należy używać urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami producenta. 

Polecamy usługi: Sejsmiczne prace polowe – Geofizyka