TECHnologie

Kiedy przydają się celowniki noktowizyjne i jak je wybierać?

Profesjonalnie przeprowadzone polowanie wymaga nie tylko dużej uwagi myśliwego, ale również odpowiednich akcesoriów przydających się w różnych warunkach pogodowych. Podobna kwestia dotyczy regularnych odstrzałów zwierząt, zwłaszcza chorych i mogących zagrażać reszcie stada. Jakimi sprzętami wspomagają się przy tych czynnościach myśliwi?

Precyzja polowania w namierzaniu celu

Szczególną rolę w wymagającej pracy myśliwego gra nie tylko broń, która pozwala mu sprawnie i celnie namierzyć zwierzynę, ale również profesjonalne akcesoria wspomagające. Są to m.in zaawansowane celowniki noktowizyjne poprawiające widoczność celu nocą oraz podczas mgły, stojaki podtrzymujące broń wtedy, gdy nie można jej zbyt długo utrzymywać na ramieniu czy lornetki, które jeszcze przed namierzeniem celu umożliwiają wygodne zlokalizowanie stada, w którym znajdują się zwierzęta przeznaczone do odstrzału. I o ile polowania przeprowadzane w ciągu dnia nie wymagają wielu dodatkowych gadżetów, o tyle warunki nocne dostarczają wielu wyzwań i powinno się przy nich zachować szczególną drobiazgowość w doborze sprzętu.

Jak wybrać dobry celownik noktowizyjny?

Tego rodzaju celownik (https://epasjonaci.pl/pl/menu/celowniki-432.html) montowany jest zwykle na broni, której używa się z pozycji leżącej lub stojącej, więc musi spełniać odpowiednie właściwości techniczne. Żeby optymalnie poprawiał widoczność w gorszych warunkach pogodowych powinien być wyposaży w lepsze czujniki niż tylko optyczne, dzięki czemu wydajność jego działania będzie o wiele wyższa.

Podczas zakupu celownika warto zwrócić uwagę na jego specyfikację techniczną np. czy posiada zasilanie akumulatorowe czy bateriowe? Czy umożliwia zarejestrowanie całego procesu namierzania i polowania np poprzez wbudowana kamerę czy łączność z wi-fi? Jak duża jest pojemność jego pamięci i czy kątowe pole widzenia jest odpowiednie do prowadzonych obserwacji? Wszystkie te dane pozwolą łatwiej i bardziej efektywnie korzystać z celownika i jednocześnie wpłyną na skuteczność jego funkcjonowania oraz komfort polowania.

Przy współpracy: https://epasjonaci.pl/