TECHnologie

Fotopułapka – co to takiego oraz, jak działa?

Ochrona mienia przed chuliganami różnego rodzaju i złodziejami nie jest łatwym zadaniem. Nawet bardzo zaawansowane systemy alarmowe czasem nie wystarczają do odstraszenia zdeterminowanych przestępców. Dlatego powstały i istnieją skuteczne sposoby na dyskretne zdobycie dowodów. Mowa oczywiście o fotopułapkach. Ukryty w wytrzymałej kamuflażowej obudowie rejestrator z czujnikiem ruchu idealnie nadaje się do monitoringu działek, lasów, pasiek i prywatnych ogrodów, co zapewnia doskonałe zabezpieczenie.

Fotopułapka – co to takiego?

Fotopułapka to rejestrator audio i wideo z czujnikiem PIR, który, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii automatycznie uruchamia migawkę po wykryciu ruchu. W zależności od ustawień aparat zrobi pojedyncze zdjęcie, serię zdjęć lub krótki film. Dzięki kamuflażowym kolorom i specjalnym uchwytom fotopułapkę można bardzo prosto zamontować na drzewach, chroniąc ją przed niechcianymi intruzami i zwierzętami. Wytrzymała obudowa fotopułapki jest odporna na deszcz, śnieg i inne niesprzyjające warunki pogodowe, a jej wydajne zasilanie wystarcza na wiele miesięcy. Niektóre modele są wyposażone w panel słoneczny, który zapewnia nieograniczony czas pracy. Kamery leśne dzielą się na modele z modułem GSM oraz modele bez tej funkcji. Fotopułapka z GSM umożliwia zdalne wysyłanie plików za pomocą poleceń SMS lub przypisanego adresu e-mail (oba jednak wymagają zakupu karty SIM i rejestracji). Nagrywanie materiału na odległość jest bardzo wygodne przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka ujawnienia lokalizacji urządzenia.

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotopułapki?

Do mocowania i zabezpieczenia fotopułapki używa się pasków, specjalnych mocowań i koi w postaci klatek. Fotopułapki powinny w jak największym stopniu wtapiać się w otoczenie. Podczas instalacji upewnij się, że nie ma zagrożenia ze strony zbliżających się gałęzi, ptaków, owadów itp. Oprócz elementów naturalnych ostateczne rozmieszczenie zależy od kąta widzenia, zasięgu czujnika i parametrów świecenia, aby uniknąć niespodzianek związanych z rozmazanymi obrazami. Nawet przy silnych mrozach do -15°C, fotopułapka może odpowiednio funkcjonować. Ten problem pogarsza się z bardziej wrażliwymi stykami włożonymi do karty SIM i SD. Im są cieńsze, tym większe ryzyko deformacji i uszkodzenia płytek rowkowych na skutek mrozu. Gdy fotopułapka lub karta SIM z powrotem się nagrzeją – wówczas będą znów działać i powrócą do „normalnej pracy”. Bardziej wytrzymała fotopułapka zapewnia więcej miejsca na przechowywanie baterii i czujników. Są przydatne do monitorowania zwierząt, ale są łatwo zauważalne przez bardziej spostrzegawcze oko. Mniejsze modele są trudniejsze do znalezienia i nie mają miejsca na wysokiej jakości czujniki lub „duże” baterie. Rozwiązaniem jest własna bateria lub zewnętrzne źródło zasilania.