celownik
TECHnologie

Czym są celowniki?

Do popularnych urządzeń wykorzystywanych zarówno przez żołnierzy, jak i myśliwych należą celowniki optyczne, nazywane potocznie lunetami.

Najważniejsze cechy celowników optycznych

Celownikiem optycznym nazywa się sprzęt, który umożliwia precyzyjne celowanie do obiektów znajdujących się w znacznej odległości od obserwatora. Obserwator korzystający z lunety uzyskuje powiększony, wyraźny obraz celu. Powiększenie może mieć charakter stały lub zmienny. W przypadku sprzętu rekreacyjnego najczęściej stosuje się celowniki z powiększeniem zmiennym 3-9x, pozwalający na wybór pomiędzy szerokim polem widzenia, a dużym przybliżeniem małego celu. Istotną cechą, która wpływa na jakość celownika optycznego, jest także średnica obiektywu. Im większy rozmiar obiektywu, tym więcej wpadającego światła, co przekłada się na lepszy i jaśniejszy obraz. Podczas wyboru lunety warto również zwrócić uwagę na średnicę tubusu. Większy tubus poprawia transmisję światła i pozwala wykonywanie dużych powiększeń.

karabin

Dodatkowe funkcje

Jeśli chodzi dodatkowe funkcje, do tych najbardziej praktycznych zaliczyć należy podświetlany krzyż celowniczy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup lunety, dającej możliwość regulowania poziomu podświetlenia i dostosowania go do własnych preferencji. Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, jakie wypełnienie znajduje się wewnątrz tubusu. Celowniki wypełnione powietrzem mogą zachodzić parą od środka, co uniemożliwi skuteczne obserwowanie obiektu. Dlatego też zaleca się wybór sprzętu wypełnionego suchym azotem, który chroni układ optyczny przed parowaniem. W sytuacji, gdy luneta montowana będzie do broni myśliwskiej, konieczny jest zakup produktu, który będzie charakteryzował się dużą odpornością na odrzut. Tego rodzaju parametru nie trzeba brać pod uwagę w przypadku korzystania z wiatrówek, które nie mają odrzutu. Do użytecznych funkcji celowników optycznych zaliczyć należy również możliwość regulacji paralaksy, pozwalającej na dostrojenie ostrości krzyża celowniczego do ostrości oglądanego obrazu.